Film Oddělené světy (Worlds Appart), Dánsko, 2008

Oddělené světy (Dánsko, 2008)

Svědkové Jehovovi sami sebe považují za výlučné a jedinečné. Žijí v uzavřeném – odděleném světě, který tento omyl podporuje.

Oddělené světy je název filmu uznávaného dánského režiséra Nielse Ardena Opleva. Ztvárňuje život dospívajících ve společenství svědků Jehovových. Velmi realisticky odhaluje problémy, které nedokáže řešit ani jejich rodina, ani komunita a tím méně okolní společnost, která je nechápe. Předkládá divákovi vnitřní dilema, kterým si prochází snad všichni mladí vyrůstající v této náboženské organizaci. Dilema, zda láska k organizaci a jejím pravidlům může být větší než láska k partnerovi a nebo k vlastním dětem, rodičům a sourozencům.

VIDEO: Trailer k filmu Oddělené světy

 

Film lze doporučit každému, kdo chce alespoň trochu pochopit, proč jsou mladí lidé, kteří jsou svědky Jehovovými, jiní. Odhaluje vnitřní a soukromý život, který často bývá i blízkému okolí skrytý. Jde pod povrch věcí, který většinou svědkové při běžném hovoru nemohou odhalit.

Otázky, se kterými se musí vypořádat hlavní hrdinka filmu, denně řeší mnozí mladí svědkové. Film je natočen podle skutečného příběhu, ale podobné příběhy se odehrávají na různých místech světa neustále. V roce 2009 byl snímek navržen na Oscara.

Michal M. Malý, 5.5.2010

 

Film Oddělené světy je možné shlédnout také v TV: viz Filmová databáze FDb.cz
Nejbližší vysílání bude 8.5.2010 na TV Cinemax.


Ukázka z filmu Oddělené světy (české titulky Vojtěch Malleus)

Ukázka z filmu Oddělené světy - všechny dostupné části - viz zde .
(1.část, 2. část, 3 část)


 

Potenciální komentáře svědků Jehovových k filmu:

(Níže uvedené komentáře jsou smyšlené. Pokud se však budete s někým ze svědků o tomto filmu bavit, s největší pravděpodobností podobné argumenty uslyšíte ...)

- Dívka neměla chodit na diskotéku, bylo tam nevhodné společenství, které zkazilo její užitečné zvyky.

- Měla promluvit se svojí kamarádkou o jejím dvojím životě a pak jít za staršími, aby případ řešili, když by kamarádka nereagovala.

- Neměla se opít a pak ještě lhát – tím se dala na špatnou cestu hříchu.

- Neměla si nic začínat s klukem „ze světa“.

- Neměla se bavit a vůbec stýkat se svým vyloučeným bratrem. Za všechno si může sama.

- Měla Theisovi „vydat svědectví“ a ne  se s ním začít přátelit.

- Na Theisovu otázku, zda zemře „toto malé dítě v Armagedonu, které se nemůže samo rozhodnout,“ měla říci, že ano, a že to je odpovědnost jeho rodičů, protože nepoznali „PRAVDU“ a nejsou součástí celosvětového společenství svědků.

 Ohlasy a diskuze - zde

© Infofórum Straznavez.CZ, www.straznavez.cz