SVĚDKOVÉ JEHOVOVI
PSYCHOLOGICKÉ ASPEKTY ČLENSTVÍ A ODCHODU ZE SKUPINY

Lukáš Humpl

APLIKOVANÁ METODIKA

K získání výzkumného materiálu a ke splnění výzkumného cíle byly použity následující sociologické metody:

Metoda terénního šetření; spočívala v získání potřebných informací z terénu, tedy u bývalých členů organizace SJ na území celé České republiky.

Metoda matematicko-statistická; sloužila k matematicko-statistickému zpracování materiálů, získaných pomocí metody terénního průzkumu (Janoušek, 1986). Zahrnovala první a druhé třídění dat, četnosti, vážený průměr, Chí2 a Cnorm koeficient.

Metoda logické analýzy; byla užita jako výchozí metodický podklad pro veškerou analytickou činnost a k formulaci závěrů.

Základem pro výzkumné šetření byl dotazník (Schneider, Koudelka, 1993), jenž byl předkládán všem respondentům. K listu šetření byl dále připojen Eysenckův osobnostní dotazník (EPI) - forma A (Eysenck, 1968).

Popis vlastního šetření

Výzkumné šetření se uskutečnilo v měsících dubnu až září 2000. Nejprve bylo nutno získat a navázat kontakt s potenciálními respondenty a požádat o jejich spolupráci při tomto výzkumném šetření. To se ukázalo být poměrně náročným úkolem, neboť bývalých svědků sice jsou v naši zemi řádově stovky (a snad i tisíce), avšak jen hrstka jich udržuje vzájemný kontakt. Jednotlivé sbory SJ jsou od sebe navzájem mnohdy dosti izolované a tak o sobě „odpadlíci“ často nevědí. Část bývalých svědků navíc nemá zájem udržovat kontakt se spoluvěřícími nacházejícími se v obdobné situaci, a proto se ve snaze zapomenout na vše, co se svědky Jehovovými souvisí, uzavírají do sebe. Celkem bylo se žádostí o vyplnění listu šetření a psychologického dotazníku osloveno 187 bývalých svědků Jehovových, 86 z nich spolupráci odmítlo. Nejčastějšími důvody jejich negativní reakce byla nedůvěra, obava ze zneužití získaných údajů, strach ze ztráty anonymity, ale také nezájem znovu se zabývat již uzavřenou kapitolou svého života.

Zkoumaný soubor

List šetření vyplnilo sto jedna respondentů, z toho padesát tři mužů a čtyřicet osm žen. Všichni byli během svého života v organizaci SJ členy některého ze sborů na území České republiky. Šetřením se podařilo podchytit bývalé svědky z dvaceti jedna měst - z Prahy a všech krajů republiky s výjimkou jižních Čech. Zkoumané osoby byly příslušníky čtyřiceti dvou různých místních sborů Náboženské společnosti Svědkové Jehovovi v ČR. Průměrný věk dotazovaných byl v roce 2000 čtyřicet jedna a půl roku, přičemž nejmladšímu bylo dvacet a nejstaršímu sedmdesát dva let. Téměř tři ze čtyř oslovených osob vyrůstaly s oběma vlastními rodiči. V neúplné rodině, pouze s jedním rodičem, vyrůstala necelá pětina a u necelých osmi procent se na výchově podílel nevlastní rodič. Ve dvou případech byli respondenti vychováváni svými prarodiči. Atmosféru v rodině, v níž vyrůstali, charakterizovaly dvě třetiny oslovených jako „velmi“, či „poměrně dobrou“. Neutrálně („ani dobrá ani špatná“) hodnotilo situaci třináct procent. Nikdo se nevyjádřil termínem „velmi špatná“, avšak každý pátý použil označení „spíše špatná“. Pokud jde o vzdělání, dosáhli více než čtyři z pěti respondentů nižšího středního nebo středoškolského vzdělání s maturitou; 12% dotazovaných absolvovalo vysokou školu. Na otázku, zda v období, kdy je kontaktovali svědkové Jehovovi, prožívali nějaké závažnější životní události nebo těžkosti, odpovědělo kladně dvacet devět procent bývalých členů zahrnutých do výzkumu. Nejčastěji uváděli krizi v manželství, rodině či osobním životě, dále pak hledání smyslu života a pronásledování komunistickým režimem. Téměř polovina (47,5%) oslovených nebyla v dětství vychovávána v náboženském duchu. V době, kdy zkoumané osoby zaujalo poselství SJ, bylo více než jedné třetině méně než dvacet let a přibližně stejné množství respondentů bylo učením SJ zaujato v období rané dospělosti. Ve věku nad třicet let reagovala kladně jen necelá čtvrtina dotázaných a sedm procent vyrůstalo jako SJ v rodinách členů organizace.

Druhým tříděním byla prokázána vysoká závislost mezi pohlavím zkoumaných osob a věkem, v němž je zaujalo poselství SJ. Muži i ženy reagovali kladně nejčastěji ve věku dospívání (Humpl, 2001).



SVĚDKOVÉ JEHOVOVI - psychologické aspekty členství a odchodu ze skupiny - jít na OBSAH

Související články a odkazy :
Diskuze www.straznavez.cz - www.straznavez.cz


Oficiální stránky WatchTower - http://watchtower.org/languages/czech/index.html

Ilustrační foto s poděkováním převzato z http://watchtower.org
SHRNUTÍ TEORETICKÝCH POZNATKŮ VÝSLEDKY ŠETŘENÍ




Ohlasy a diskuze - zde

© Straznavez.CZ, www.straznavez.cz