Odpadlíci Jehovovi

Časopis Reflex uveřejnil 17. července 2008 reportáž o disidentském hnutí mezi svědky Jehovovými, která čerpá ze stránek Infofóra Straznavez.CZ, stránek www.krev.info a z rozhovoru s Michalem M. Malým pro časopis Dingir.

Rozhovor s Michalem M. Malým viz zde: Život v šedé zóně

 

Reflex 29/2008, Michal Komárek

 

ODPADLÍCI JEHOVOVI

 

Údiv, vztek a lítost. Tyto pocity se ve mně mísily, když jsem sledoval víkendovou masovou akci svědků Jehovových na STRAHOVSKÉM STADIÓNU. Téměř deset tisíc lidí se společně modlilo, zpívalo církevní hymnu a tleskalo hromadnému křtu nových členů. Tam, kde oni cítili přítomnost Božího ducha, cítil jsem já totalitu a manipulaci.

 

Údiv. Devatenáct let po svržení vlády totalitní strany se nezanedbatelný počet i mladých lidí oddává totalitním rituálům, které ty komunistické tak silně připomínají. Kolektivní vymývání mozků, memorování nezpochybnitelných pravd z brožurek šířených ve statisícových nákladech po celém světě, pocit nadřazenosti vůči nečlenům, pocit majitelů pravdy, kterým jediným patří budoucnost a na základě toho jsou ochotni odevzdat osobní svobodu Organizaci.

 

Vztek. Máme a musíme tohle tolerovat? To není možné nějak těm zmanipulovaným nešťastníkům pomoci? Není naše definice sekty příliš liberální? Lítost. Pro řadu z těch zejména mladých lidí, již se na víkendovém jehovistickém sjezdu nechali pokřtít, je život v Organizaci vším, co mají. Nemají protilátky, nemají obranu. I začnou-li pochybovat, převáží zpravidla strach - strach z neznáma, z nejistoty, ze samoty ... Jejich šance na osvobození je strašně malá.

 

Přesto existují lidé, kteří se s Organizací dokázali rozejít. A právě "odpadlíci Jehovovi" mě i na Strahově zajímali víc než oddaní svědkové. …

 

… pokračování článku viz ReflexOnline zde: http://www.reflex.cz/Clanek33039.html.

 

Reflex Online viz zde: Odpadlíci Jehovovi


Odkazy:

1. Komárek M. Odpadlíci Jehovovi. Reflex. 17. července 2008;XIX(29):29-28; http://www.straznavez.cz/Aktuality/odpadlicijehovovi.htm.

2. Vojtíšek Z. Život v šedé zóně. Dingir. 2007;10(3):96-97; http://www.straznavez.cz/Zkusenosti/zivotvsedezone.htm.


Ohlasy a diskuze - zde

© Infofórum Straznavez.CZ, www.straznavez.cz